Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Koronawirus – Obsługa interesantów w budynku Urzędu Gminy

Od 25 maja 2020r. możliwy jest osobisty kontakt interesanta z merytorycznym pracownikiem w Urzędzie Gminy. Warunkiem wejścia do budynku Urzędu Gminy jest dezynfekcja rąk przy wejściu, konieczność posiadania maseczki ochronnej oraz zachowania bezpiecznej odległości 2...

Dożynki odwołane

Szanowni Państwo w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, uczestników i osób zaangażowanych w organizację tegorocznych DOŻYNEK POWIATOWO-GMINNO-PARAFIALNYCH, organizatorzy tj. Starostwo Powiatowe, Samorząd Gminy w Osięcinach oraz Gminny Ośrodek Kultury w...

więcej komunikatów »